Zbierka kratších kriticko-filozofických esejí voľne nadväzujúcich na autorkine doterajšie skúmania v oblastiach filozofie mysle a neurofilozofie, filozofie slobody, sociálnej etiky a kultúrnej kritiky. Jadro diela spočíva v presvedčení, že problémy myslenia nie sú problémami technickými, ale že sú najčastejšie zapríčinené nedostatočným chápaním povahy ľudskej mysle a myslenia samotného. Otázke dobrého myslenia teda nevyhnutne predchádza potreba porozumenia sebe samému ako mysliacej bytosti.
Jednotlivé eseje prechádzajú oblasťami filozofie, etiky, antropológie, kulturológie, psychológie, neurológie, kognitívnej vedy, dejín filozofie a náboženstva a sú koncipované s konkrétnymi praktickými cieľmi: inšpirovať k rozvoju kritického a analytického myslenia prostredníctvom zjednodušovania zložitého a komplikovania zdanlivo jednoduchého, prezentovať filozofickú reflexiu v originálnej a prístupnej forme a sprístupňovať tak aj náročné filozofické či psychologické koncepty a myšlienky, problematizovať často sa vyskytujúce kognitívne a morálne postoje, a v neposlednom rade ponúknuť originálne filozoficko-poetické úvahy vhodné na ďalšiu reflexiu čitateľov. Každú z esejí dopĺňa originálna ilustrácia Juraja Červeného.
Recenzenti:
prof. Mgr. Mgr. Peter Šajda, PhD. (Filozofický ústav SAV)
Mgr. Tomáš Priehradný
Ilustrácie:
Ing. arch. Juraj Červený (ateliér zerozero)
Vydanie:
4/2024
„Voľba kratších textových celkov nie je v dejinách filozofie ničím nezvyčajným. Môže to byť účinný žáner, ktorý je komplementárny k pevne štruktúrovanej vedeckej monografii. Kniha sa neusiluje o extenzívnu systematickosť či vyčerpávajúce spracovanie nastolených tém. Je skôr filozoficko-poetickým pozvaním filozofov i nefilozofov k premysleniu tém, ktoré sa nás bytostne dotýkajú.
…
Názov knihy vystihuje jej obsah, lebo autorka naozaj rada myslí a chce túto radosť sprostredkovať iným. Voľnejší esejistický štýl bez väčšieho množstva citácií a poznámok pod čiarou jej umožňuje písať tak, aby bol text hladký a „vzdušný“. Neznamená to plytkosť a frázovitosť, čitateľ nájde aj pasáže, pri ktorých sa radšej zastaví a prečíta si ich znovu.
Príležitosť k radosti z myslenia iste nájde.“
z recenzie prof. Petra Šajdu
„Esej je hraničný žáner, stojí už jednou nohou v oblasti literatúry a literatúra sa nezakladá na tom, čo hovorí, ale ako to hovorí. Niekedy ani nemusí hovoriť nič. Autorka však niečo hovorí.
…
Veľmi sa teším z tejto publikácie a verím, že bude pre každého čitateľa obohatením. Ide o dielo v slovenskom prostredí jedinečné. Opiera sa o množstvo hodín, dní a rokov strávených štúdiom a hlavne – myslením. Dúfam, že publikácia umožní aj ďalším ľuďom vydať sa na túto cestu. A, úprimne povedané – dúfam, že po jej prečítaní siahnu aj po ďalších knihách. Domnievam sa, že táto publikácia patrí k tým, ktoré otvárajú novú etapu dejín slovenskej filozofie.“
z recenzie Mgr. Tomáša Priehradného
Tvorbu a vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.